Uporabniški vmesniki in podatkovna analitika

Uporabniški vmesniki in podatkovna analitika

Razvoj vmesnika in komponent programa Orange, npr. za priporočilne sisteme ali uporabo temeljnih modelov.

K sodelovanju vabimo študente, ki jih zanima razvoj sodobnih orodij za analizo podatkov, umetno inteligenco in uporabniške vmesnike. Sodelujete lahko pri razvoju programa Orange – odprtokodnega orodja za vizualno programiranje in podatkovno rudarjenje (Python) – ali pri razvoju njegove spletne različice, ki je trenutno še v pilotni fazi (Typescript in React). Orange je svetovno znano orodje za podatkovno analitiko, ki je v celoti bilo razvito v Laboratoriju za bioinformatiko UL FRI in je najbrž največji in najbolj uporabljani slovenski odprtokodni program.

Študenti se lahko vključite v različne tipe nalog, kot so:

  • razvoj novih funkcionalnosti v Orangu (npr. moduli za specifične analize podatkov ali napredne vizualizacije),
  • oblikovanje uporabniku prijaznih vmesnikov, primernih za poučevanje in uporabo v industriji ali znanosti,
  • raziskovanje in integracija novih metod strojnega učenja, vključno s temeljnimi modeli.

Možna tema na tem področju je obuditev k življenju razširitvenega modula za priporočilne sisteme, ki je pred časom delov, a smo ga zaradi nevzdrževanja umaknili s seznama v Orange vključenih modulov. Naloga bi bila modul močno poenostaviti ter ga zasnovati tako, da bi bil uporaben tudi pri razlagi delovanja priporočilnih sistemov in povezljiv z idejami, ki jih na tem področju razvijamo na pumice.si.

Druga možna tema na tem področju je razvoj modula za vlaganje besedila, slik, ali podobnih nestrukturiranih virov v vektorske prostore. Komponente za to že obstajajo, a vse pošiljajo podatke na Orange-ov strežnik. Želeli bi namesto tega razviti modul, ki vložitve v vektorske prostore izvaja lokalno ter pri tem uporablja primerno lahke globoke modele. Nujna je tudi primerjava z obstoječimi vložitvami (hitrost, uporabnost).